Zakończono nabór prac do IV edycji Konkursu Prezesa ZUS

zakonczono nabor prac do iv edycji konkursu prezesa zus
30 września br. minął termin zgłaszania prac dyplomowych do Konkursu Prezesa ZUS na najlepsze prace licencjackie, magisterskie i doktorskie z zakresu ubezpieczeń społecznych. W tegorocznej edycji nadesłano 22 rozprawy, które mają szansę nie tylko na nagrody finansowe, ale także na publikację przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Konkurs ma na celu popularyzację wiedzy oraz pogłębianie świadomości społecznej w obszarze ubezpieczeń.

Autorzy prac zgłoszonych do Konkursu Prezesa ZUS poruszają szeroki zakres tematów związanych z systemem zabezpieczenia społecznego z dużym naciskiem na problematykę emerytalną. Analizują m.in. konstytucyjne prawo do zabezpieczenia społecznego oraz rolę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w polityce społecznej państwa. Wiele rozpraw dotyczy wyzwań, jakie niesie za sobą starzejące się społeczeństwo oraz jego wpływ na finanse publiczne i system emerytalny. Autorzy badają również różnice w systemach emerytalnych w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej, a także kwestie związane z wynagrodzeniami i oszczędzaniem na emeryturę. W kontekście aktualnych wydarzeń, temat świadczeń dla obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym również znajduje swoje miejsce w dyskusji. Po raz pierwszy do konkursu zgłoszono prace o wysokim stopniu specjalizacji poświęcone zdrowiu i rehabilitacji, w tym m.in. analizę orzeczeń dotyczących przyznania dodatku pielęgnacyjnego osobom z chorobami nowotworowymi oraz badania nad efektywnością terapii w leczeniu bólów kręgosłupa. Tego rodzaju tematyka wskazuje na rosnące zainteresowanie badaczy problemami zdrowotnymi, które mają bezpośredni wpływ na system zabezpieczenia społecznego i jego wydajność.

Prezes ZUS powoła teraz skład Komisji Konkursowej, która zapozna się ze zgłoszonymi rozprawami i wskaże, które prace są nie tylko najlepsze pod względem merytorycznym czy językowym, ale będzie brała pod uwagę ich innowacyjność. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na aplikowalność przedstawionych wniosków, a także ich znaczenie dla rozwoju doktryny i przydatność dla ekspertów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Podsumowując, na zgłoszone dysertacje składa się:

  • 7 prac doktorskich,
  • 8 prac magisterskich,
  • 7 prac licencjackich.

Ponad połowa prac została przygotowana w ramach dyscypliny naukowej „ekonomia i finanse” (13 prac). Pozostałe rozprawy napisano w obszarze:

  • nauk o polityce i administracji (3 prace),
  • nauk medycznych (3 prace),
  • nauk o zarządzaniu i jakości (2 prace),
  • nauk prawnych (1 praca).

Podobnie jak i w poprzednich edycjach jest bardzo duża różnorodność uczelni (łącznie 17 jednostek z całej Polski), na których obroniono prace. W konkursie uczestniczą też rozprawy reprezentujące uniwersytety, które od I edycji konkursu nadsyłają swoje zgłoszenia, m.in. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (4 prace), Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (2 prace), czy Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu (2 prace).

Zgodnie z harmonogramem wydarzenia członkowie kapituły wyłonią ewentualnych laureatów w lutym 2025 r. Jednak niezależnie od tego, kto ostatecznie zdobędzie nagrody w IV edycji Konkursu Prezesa ZUS, pocieszające jest, że w tak wielu ośrodkach akademickich podejmowana jest problematyka ubezpieczeń społecznych. To świadczy o rosnącym zainteresowaniu tym ważnym obszarem, co z pewnością przyczyni się do dalszego rozwoju wiedzy i praktyki w zakresie zabezpieczenia społecznego w Polsce.

Usługi księgowe | Biuro rachunkowe | Źródło: ZUS